Przed zakupem wykładziny dywanowej należy przemierzyć pomieszczenie pamiętając o wnękach i progach, aby wiedzieć z Rolki o jakiej szerokości uciąć cały kawałek, łączenie wielu fragmentów jest trudne i czasochłonne a łączenia te są podatne na uszkodzenia. Dlatego też warto poczekać trochę dłużej na rolkę o odpowiedniej szerokości. Do pomiarów których dokonaliśmy należy dodać zapas około 20 cm na ewentualne pomyłki.
Zaczynając układanie wykładziny dywanowej musimy się upewnić że podłoże na którym będzie leżała wykładzina jest równe, suche, nie pylące i czyste. Jeżeli posadzka na której będziemy kładli naszą wykładzinę ma duże nierówności trzeba ją wyrównać ponieważ wykładzina w niektórych miejscach będzie się szybciej ścierać. Podłoże betonowe najlepiej wyrównać masą samopoziomującą. Układając na starym podłożu drewnianym (np. parkiecie) najlepiej wyrównać podłożę płytami OSB pamiętając aby zaszpachlować miejsca w których łączymy płyty.
Kiedy nasze podłoże zostało już idealnie przygotowane możemy przystąpić do rozłożenia wykładziny dywanowej w pomieszczeniu, powinna zachodzić na ściany na około 10 cm. Wykładzinę po rozłożeniu zostawiamy do leżakowania na parę godzin (najlepiej 24) aby rozprostować zagięcia i nie falowała się podczas układania. Temperatura w pokoju powinna być powyżej siedemnastu stopni Celsjusza.
Najczęstsze metody układania wykładziny dywanowej :
Najczęściej stosowana metoda układania wykładzin w pomieszczeniach. Stosuje się ją do pomieszczeń które mają powierzchnię mniejszą niż 20 m2. Zaczynamy oczywiście od rozłożenia wykładziny w jednym kawałku na całym pomieszczeniu, żeby cały kawałek nie przesuwał się nam po podłożu należy wywinąć krawędzie na ściany i zamocować za pomocą listew przypodłogowych. Sposób ten jest stosunkowo prosty, lecz nie powinno się go stosować w pomieszczeniach o dużym ruchu, (np. pokój dziecięcy) gdyż sprzyja falowaniu się wykładziny w środku pomieszczenia. Również nie polecamy układać tym sposobem w pomieszczeniach w których są meble i krzesła na kółkach.
Tym sposobem przyklejamy wykładzinę do podłoża na taśmie dwustronnie klejącej lub taśmie rzepowej w przypadku podkładu filcowego. Metoda polecana również do pomieszczeń które mają powierzchnię mniejszą niż 20 m2. Taśmę mocujemy 3 cm od ściany, pasy taśmy muszą przebiegać wzdłuż ścian. Na środku pomieszczenia przyklejamy taśmę w odstępach od 40-110 cm. Gdy taśmy są przygotowane i papier chroniący klej jest ściągnięty, należy rozwijać wykładzinę pamiętając o wygładzaniu jej rękoma.
Przyklejenie wykładziny zapewnia jej długotrwałość i wyklucza fałdowanie się powierzchni. Jest to najtrwalsza metoda mocowania wykładziny. Przygotowane rolki wykładziny zwijamy do połowy i posadzkę która jest odkryta smarujemy równomiernie odpowiednim klejem. Do rozprowadzania kleju przyda się packa zębata (metalowa lub plastikowa). Po rozprowadzeniu kleju należy odczekać aż osiągnie on odpowiednią lepkość – około 10 minut w zależności od zaleceń producenta kleju. Jeżeli pomieszczenie jest duże i zachodzi potrzeba łączenia dwóch kawałków to trzeba rozwinąć kolejny pas wykładziny a łączone brzegi zakładamy na siebie na szerokość około 3-5 cm i przecinamy obie warstwy jednocześnie wzdłuż prowadnicy. Trzeba jednak pamiętać aby kierunek splotu włosia wykładziny był ustawiony w tym samym kierunku co pierwszy kawałek. Linie łączenia kawałków powinny przebiegać prostopadle do kierunku padania światła. Przyklejoną wykładzinę należy dokładnie docisnąć np. wałkiem gumowym. Po przyklejeniu wykładziny należy wietrzyć pomieszczenie aż do pozbycia się zapachu kleju.
Wykładziny pod ścianami wykańcza się listwami przypodłogowymi z plastiku (na który wywija się wykładzinę) drewna lub MDF-u. Jeżeli wykładzina ma łączyć się na progu z innym materiałem należy na styku zamocować specjalną listwę pamiętając aby zniwelować różnice poziomów między materiałami.